Interview with Max Jason Mai

28. března 2012 v 17:44 |  Eurovision Song Contest

eurovision-contest.eu had the pleasure to speak with Max Jason Mai. The interview with the 2012 Slovak representative you can read below.

Překlad:
eurovision-contest.eu mělo čest mluvit s Maxem Jasonem Maiem. Rozhovor se slovenským reprezentatem 2012 si můžete přečíst níže:


eurovision-contest.eu: Hello Max! First, congratulations that you represent Slovakia in this year's Eurovision Song Contest. Please tell Eurovision fans something about you. When did you start singing?
Max Jason Mai: Since I was a kid. I was a very sporty tipe, practicing all kind of sports and singing meanwhile. The guitar, the soccer ball and the skate swere my best friends. :)

Překlad:
eurovision-contest.eu: Ahoj Maxi. Prvně, gratulujeme Ti k reprezentaci Slovenska tento rok na Eurovision Song Contest. Prosím, pověz fanouškům Eurovizie něco o sobě. Kdy jsi začal zpívat?
Max Jason Mai: Od doby, kdy jsem byl dítě. Byl jsem velmi sportovní typ, dělal jsem všechny druhy dětských sportů a mezitím jsem zpíval. Kytara, fotbalový míč a brusle byly mými nejlepšími kamarády!


ec.eu: Where do you get yourmusical influences?
MJM: I really like Led Zeppelin, Whitesnake, Alter Bridge, Sade, Dream Theater, Metallica, John Mayer, Enigma, Ennio Morricone, 30 Seconds To Mars... and I also enjoy a lot the classical music by Antonin Dvorak.

Překlad:
eurovision-contest.eu: Jakou hudbou si ovlivněn?
MJM: Vážně mám rád Led Zeppelin, Whitesnake, Alter Bridge, Sade, Dream Theater, Metallica, John Mayer, Enigma, Ennio Morricone, 30 Seconds To Mars... A taky si dost vychutnávám klasickou hudbu od Antonína Dvořáka.


ec.eu: If you were not singing, what would you do?
MJM: Sing...and composing :)

Překlad:
eurovision-contest.eu: Kdyby si nezpíval, co bys rád dělal?
MJM: Zpíval a skládal :)


ec.eu: What do you think about Eurovision Song Contest? Are you an Eurovision fan?
MJM: I was following the contest for some years and was always crossing my fingers for the rock songs. Eurovision is a great oportunity for young artists to be seen all around Europe.

Překlad:
eurovision-contest.eu: Co si myslíš o Eurovision Song Contest? Jsi fanoušek Eurovizie?
MJM: Sledoval jsem soutěž několik let a vždycky jsem držel palce rockovým písničkám. Eurovizie je skvělá příležitost pro mladé umělce, aby byli viděni po celé Evropě.

ec.eu: Which Eurovision entry (entries) is your favourite?
MJM: Oh, I love the russian Babushkies :) I am planning to have a nice jam session with them in Baku. But seriously speaking from our semifinal there are several songsI like. For example the Swedish entry.

Překlad:
eurovision-contest.eu: Který soutěžící (příp. kteří soutěžící) je tvůj favorit?
MJM: Oh, miluju ruské Babushky :) Planují mít s nimi krásný jam session v Baku. Ale teď vážně z našeho semifinále tu je několik songů, které se mi líbí. Např. švédský.

ec.eu: You are representing Slovakia with song 'Don't close your eyes'. Can you tell us something more about the song and performance in Baku?
MJM: I am working hard together with my team to bring an unforgettable show. So I would prefer not to reveal any thing ahead. I am a maximalist so I'm working on my show and believe in a maximum success :)

Překlad:
eurovision-contest.eu: Reprezentuješ Slovensko s písní 'Don't close your eyes'. Můžeš nám říct něco víc o písni a o vystoupení v Baku?
MJM: Tvrdě pracuju společně s mým týmem, abychom přinesli nezapomenutelnou show. Takže bych raději preferoval nic neprozradit dopředu. Jsem perfekcionista, takže pracuji na své show a věřím v maximální úspěch :)


ec.eu: What is your recipe for success in Baku?
MJM: I put my heart into this music and i hope the people will notice it. My recipe is my motto in life: 'Do the things you believe in, in the best possible way'. I hope that the others will feel the touch of my soul in the song.

Překlad:
eurovision-contest.eu: Jaký je tvůj recept pro úspěch v Baku?
MJM: Vložit srdce do hudby a věřit, že si toho lidé všimnou. Můj recept je moje moto do života: "Věnuj se věcem, v které věříš, naplno. Doufám, že ostatní ucití dotek mé duše v písni.

ec.eu: What would you say to the readers of eurovision-contest.eu to encourage them to vote for you?
MJM: Vote for rock'n roll, vote for what you like!

Překlad:
eurovision-contest.eu: Co bys vzkázal čtenářům eurovision-contest.eu, abys je přesvědčil hlasovat pro Tebe?
MJM: Hlasujte za rock 'n' roll, hlasujte za to, co máte rádi!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.